A 2013. Év Bortermelője díj nyertese:
Gálné Dignisz Éva,
a Kunsági borvidékről.
Mindenekelőtt le kell szögezni valamit. Sajnos hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy hazánk nem csak a drága, felső kategóriás, elegáns „ünnepi” boroknak a szülőföldje, hiszen nemzetközi mércével is mérve kiváló, zamatos, nagyszerűen egyszerű, hétköznapi, megfizethető borokat is terem. Hála a jóistennek, különben nyugodt szívvel megelégedhetnénk mindössze 500 hektár szőlőterülettel is. Jóllehet, ez nagyobb feladat, mint sokan gondolnák, hiszen ezen a borvidéken a talaj adottságai miatt sokkal nehezebb tartalmas, értékes, igazán jó borokat készíteni. Éppen ezért hatalmas eredmény, hogy idén egy kunsági borász, és a díj történetében először egy hölgy nyerte el a méltó kitüntetést.
„Célunk, hogy az elmúlt ötven év során kettévált szőlőtermesztés és borászat — szakmai rangjának megfelelően — újra egyesítésre kerüljön családi pincészetünkben, hiszen kiváló minőségű borokat elsősorban saját termelésű szőlőből tudunk elképzelni. A magas minőség eléréséhez ezenkívül szükséges az egész éves munka során a szőlész és a borász folyamatos szakmai konzultációja, mely biztosítja az optimális termesztéstechnológiát. A korszerű borászati technológia megléte csak egy pont a minőségi borkészítés folyamatában. Ehhez biztosítani kell a kiváló alapanyagot, melyből a borok végső arculatát a borász szakmai tudása és elkötelezettsége adja meg.”
Egykor a Kertészeti Egyetemen diplomázott a szigetcsépi borász hölgy, akivel édesapja szerettette meg a szőlőművelés, borkészítés mesterségét, akitől a szakma iránti alázatot és precizitást is megtanulta. Dolgozott a Pest megyei Pincegazdaságnál, a Kertészeti Egyetemi Tangazdaságban, majd annak privatizált üzemében, mint főborász. 13 éve szőlész férjével együtt építgetik egyre sikeresebb és ismertebb 76 hektáros családi vállalkozásukat. Boraival sorra söprik be a szebbnél szebb díjakat, elismeréseket nemcsak hazai, de nemzetközi borversenyeken is.
A borász hölgy mindegyik borára úgy tekint, mint saját gyermekére, egyformán szereti őket, de ha muszáj lenne egyet kiemelni közülük, akkor a Kékfrankos rosét választaná, hiszen ez a bor már a nemzetközi élmezőnyhöz tartozik. Ez hozta meg az elismertséget a pincészetüknek, ezt tekinti a legnagyobb szakmai kihívásnak, és ez az a bor, amelyet a nők és férfiak is szívesen fogyasztanak.
Mint minden embernek, Évának is vannak tervei, vágyai, kívánságai. Mindennél fontosabb számára, hogy családjával egészségben folytathassa hivatásukat még sok-sok évig, hogy borfogyasztóik elégedettsége továbbra is töretlen maradjon. Lassan, de biztosan, kis léptékekben szeretnének tovább fejlődni. 10 éves terveikben szerepel további szőlőfajták telepítése, az idős ültetvények rekonstrukciója, a pince fejlesztéseinek befejezése, és nem utolsósorban szeretnék átadni gyermekeiknek a szőlővel és borral kapcsolatos tapasztalataikat.
„Nagyon büszke vagyok a családomra: lányomra, aki négy nyelven beszél és egy éve már a családi cégnél dolgozik, fiamra, aki szőlész szakon végzett az egyetemen, jelenleg növény szakorvosnak tanul, és férjemre, aki a családi cégünk megalapításával megteremtette a lehetőséget ahhoz, hogy saját borokat készíthessek, és aki a családunk mögött biztos támaszként megadja a fő irányokat a cégünkben. Aki eljön hozzánk, azzal szívesen beszélgetünk a borokról, szőlőről, és szívesen töltünk neki gyümölcsös, fajtajelleges, könnyed, üde borainkból.”
(fotó: Móricz Simon)
Kedves Éva, szívből gratulálunk a díjhoz! Kívánjuk, hogy felhőtlenül élvezze sikereit, használja ki a kitüntetés adta újabb lehetőségetek, kívánjuk, hogy vágyai valóra váljanak, magunknak pedig azt kívánjuk, hogy még hosszú-hosszú évekig ajándékozzon meg minket a dolgos hétköznapokon is kiváló, könnyen érthető üde boraival!
A díjért versengők közül, a jelölés során az öt legtöbb szavazatot kapott borász (ABC sorrendben):
Bolyki János – Egri borvidék
Borbély Tamás – Badacsonyi borvidék
Dúzsi Tamás – Szekszárdi borvidék
Gálné Dignisz Éva – Kiskunsági borvidék
Heimann Zoltán – Szekszárdi borvidék
Év Bortermelője választás 2013
Ismertető
Az előző évek hagyományát folytatva, a Magyar Bor Akadémia ebben az évben is kezdeményezite az „ÉV BORTERMELŐJE MAGYARORSZÁGON 2013. évben” cím odaítélését. A díj odaítélésének folyamata a jelöléssel kezdődik, melyre felkérést chefek, sommelier-k, a borszakma képviselői, hegybírók, termelők, oktatók, kutatók, a VinCE, Borigo magazin és a Borászati Füzetek előfizetői, valamint a Magyar Szőlő- és Borkultúra Nonprofit Kft. hírlevelének olvasói, összesen közel húszezer személy kap.
Az „ÉV BORTERMELŐJE MAGYARORSZÁGON 2013. évben” cím nevében is kifejezi, hogy ez az elismerés nem csupán egy bor minőségéről szól, hanem mindama tevékenységnek, ami egy megbízhatóan kiemelkedő minőséget termelő pincészet szakmai irányítását és termékeinek piaci sikereit jelenti. Az elismerés odaítélésének rendje szerint a Magyar Bor Akadémia a jelöltek 5 személyt tartalmazó listáját a beküldött jelölések alapján összeállítja, majd a jelöltek közül a Magyar Bor Akadémia tagjai szavazatukkal döntik el, ki lesz a cím nyertese, az Akadémia erre vonatkozó szabályzatának rendje szerint.
A jelölésre felkért személyek 2013. november 4-én éjfélig, tehetik meg javaslataikat.
Az a bortermelő vagy borász lehet jelölt, akinek a személyes és szakmai munkája egyértelműen azonosítható a jelölést megalapozó borokkal oly módon, hogy neve fel van tüntetve a palackon, vagy a bort kísérő leíráson, avagy borászati tevékenysége a meghatározott termékekkel, pincészettel szorosan és ismert módon összekovácsolódik.
A tavalyi év jelöltjei abc sorrendben a következők voltak: Áts Károly, Borbély Tamás, Dúzsi Tamás, Gálné Dignisz Éva és Heimann Zoltán akik közül Áts Károly nyerte el végül a megtisztelő címet. Az eddigi Év Bortermelője díj nyerteseinek illetve az előző 5 év jelöltjeinek névsorát itt találja meg ».
Az a személy, aki az „ÉV BORTERMELŐJE MAGYARORSZÁGON 2013. évben címet elnyeri, öt éven belül nem jelölhető. Emlékeztetőül közöljük, hogy a címet az elmúlt 5 évben, sorrendben a következő személyek nyerték el:
2008 – Konyári János
2009 – Dr.Lőrincz György
2010 – Légli Ottó
2011 – Vida Péter
2012 – Áts Károly
Az „ÉV BORTERMELŐJE MAGYARORSZÁGON” cím hatályos szabályzata a itt található meg.
„Év Bortermelője Magyarországon 2013” – Díjátadó Gálaebéd
Gálné Dignisz Éva borász tiszteletére
Gálné Dignisz Éva a 2013-as Év Bortermelője
A már hagyománynak számító Év Bortermelője díj 2014-ben is ünnepélyes keretek között került átadásra. Minden évben pazar gálaebéddel és elegáns programmal tesszük emlékezetessé ezt a napot a vendégeknek és annak a borász kollégának, aki munkájával kiérdemelte a nagy elismerést jelentő címet.
2014-ben a Gálaebéd február 2-án, vasárnap 12.00 órakor a Corinthia Hotel Budapest Báltermében és Valletta különtermében (1073 Budapest, Erzsébet krt. 43-49.) került megrendezésre.
A rendezvény díszvendége Dr. Áder János, Magyarország köztársasági elnöke volt.
A rendezvény a szálló Báltermében állófogadással kezdődött. Ennek során vendégek apró koktél-falatkák fogyasztása mellett élvezhették a verseny döntőjében szereplő 5 borász remek borait. A Díj ünnepélyes átadására is itt, a Bálteremben került sor. A Himnusz elhangzása után MBA elnöki köszöntő, majd laudáció, végül az oklevél került átadásra.
Az első felvonás borai és koktél falatkái:
Csirkemell filé chorizo kolbásszal
Bolyki Meta Téma 2011
Bolyki Merlot 2011
Mini lángos füstölt pisztránggal
Borbély Kéknyelű Selection 2012
Borbély „Karós” Olasz rizling 2012
Tete de Moine sajt birsalmával és ropogóssal
Dúzsi Pentaton Szekszárdi cuvée 2009
Dúzsi Szekszárdi Kékfrankos Rosé 2013
Almás-tormás csülök leveles tésztában
Szigetújfalui Rajnai rizling 2012
Gál Szigetújfalui Kékfrankos Rosé 2013
Gál Balaton-felvidéki Cabernet sauvignon 2011
Serrano sonkás madeleine
Heimann Merlot 2012
Heimann Birtokbor 2011
Az ültetett formában bonyolított ebéd négy fogása az „Év Bortermelője” boraira komponálva, a korábbi évekhez hasonlóan a hazai gasztronómia kiemelkedő személyiségei közreműködésével készült, melynek köszönhetően gazdag ételkínálat várja a vendégeket.
Az ízek mesterei voltak: Ádám Csaba tulajdonos – chef, Olimpia Étterem; Bolyki Péter chef, Corinthia Hotel Budapest; Györffy Árpád chef, Aranykaviár Étterem; Horváth Szilveszter chef, La Maréda Étterem, Győr; Pesti István chef; Egykettő BistroPub; Rácz Ferenc chef, Budavári Fortuna Étterem.
Az ebéd fogásai és borai:
Előétel
Tejszín-dús kecskesajt turbolya esszenciával, köré édeskömény költemény
(Györffy Árpád chef, Aranykaviár Étterem)
Gál Szigetújfalusi Olasz rizling 2013
Leves fogás
Forró kacsa-infúzió mellé kacsa melle, mája és gránátalmás csatni
(Horváth Szilveszter chef, La Maréda Étterem – Győr)
Gál Szent Márton Rosé 2013
Hal fogás
Tőkehalfilé gesztenyehab ágyon gyöngybab koszorúban
(Pesti István chef, Egykettő BistroPub)
Gál Balaton-felvidéki Chardonnay Barrique 2011
Pecsenye fogás
Rózsásra sült szarvas derék tarka cékla kavalkáddal gombás rizsropogóssal
(Ádám Csaba tulajdonos-chef, Olimpia Étterem; Rácz Ferenc chef, Budavári Fortuna Étterem )
Gál Szigetújfalui Kékfrankos 2011
Az ebéd ételsorából a desszertek és sajtok a bálteremben kerültek felszolgálásra, ahol újból lehetőség nyílt némi kellemes, kötetlen beszélgetésre és a korábbi években, az Év Bortermelője címet kiérdemelt borászok nagyszerű borainak ízlelgetésére.
A Szega Foods
Sajt- és Sonka kóstolója
Desszertkülönlegességek:
Tonka crème brűlée, Pisztáciás málnás macaron, Opera szelet, Panna cotta, Csokoládé krém, Sárgabarackos profiterol, Sült citromos tortácska, Csokoládés- málnás szelet, Sajttorta, Epres krém, Mandulás-szilvás kosár, Fehér csokoládé krém mangóval, Meggyes Clafouti
Korábbi Év Bortermelőinek kóstolható borai:
Árvay János – Tokaji Édes Hárslevelű 2011
Áts Károly – Tokaji Cuvée 2012
Bock József – Villányi Cuvée 2008
Figula Mihály – Cabernet Sauvignon Öreghegy Válogatás 2011
Frittmann János – Kékfrankos Rosé 2013, Sauvignon blanc 2013
Garamvári Vencel – Chateau Vincent Evolution Rosé Dry, Chateau Vincent Furmint Brut
Gere Attila – Villányi Cabernet sauvignon 2009
Kamocsay Ákos – Hilltop Neszmélyi Irsai Olivér 2013, Hilltop Neszmélyi Merlot 2011, Hilltop Neszmélyi Merlot Rosé 2013
Konyári János – Királyok 2011, Jánoshegyi Kékfrankos 2011, Rosé 2013
Légli Ottó – Banyászó Olasz rizling 2011
Lőrincz György – St. Andrea Hangács Egri Bikavér Superior 2011
Malya Ernő – Nyakas Budai Chardonnay 2013, Nyakas Budai Irsai Olivér 2013, Nyakas Rosé 2013
Polgár Zoltán – Villányi Pinot noir 2011
Szepsy István – Tokaji Édes Szamorodni 2009
Takler Ferenc – Szekszárdi Syrah Reserve 2011, Szekszárdi Regnum Cuvée 2007
Thummerer Vilmos – Egri Bikavér Superior 2009, Thummerer Egri Csillag 2012
Tiffán Ede Elysium 2008
Vesztergombi Ferenc – Cabernet sauvignon 2011, Csaba Cuvée 2011
Vida Péter – Szekszárdi Bikavér 2011
Vincze Béla – Arcanum Egri Bikavér 2009
Az ünnepi hangulat nélkülözhetetlen eleme volt a színvonalas muzsika, ami észrevétlenül szőtte át a program sokszínű elemeit, de alkalmanként, mint főszereplő szórakoztatott.
Fellépő: Orosz Zoltán harmonikaművész.
Közreműködők: Geiger György Liszt Ferenc-díjas Érdemes művész, és Kossuth-díjas trombita művész valamint Maros Éva Liszt Ferenc-díjas hárfaművész.
A program gördülékeny menetét irányította, a fellépőket bemutatta, a házigazda és a műsorvezető tisztét betöltötte: Lukács Sándor Jászai Mari és Prima Primissima díjas színművész, a Magyar Bor Akadémia tagja, és dr. Csizmadia András gasztrofilozófus, a Magyar Bor Akadémia tagja.
„Év Bortermelője Magyarországon 2013” – Az idei jelöltek
A Magyar Bor Akadémia idén 23. alkalommal adja át hazánk legrégebbi és legrangosabb borszakmai elismerését. A tavalyi évhez hasonlóan számtalan borász, szakmabeli, étteremvezető, sommelier, chef küldte el javaslatát, valamint a borfogyasztók, borkedvelők egy jelentős része is jelölhetett.
Az eredményt nagyjából lehetett sejteni, hiszen az öt jelölt közül négyen tavaly is versenyben voltak, ám az ötödik borász ismét egy fiatal borász lett. A tavalyi nyertes, Áts Károly helyett egy ifjú egri borász jutott a döntőbe. Úgy tűnik, mára egyre nagyobb elismerést kapnak a fiatal borászok, akik friss és naprakész szakmai tudásuk által segítik a hazai szakmát, hogy megőrizze méltó helyét a világ rangos bortermelői körében.
Lássuk, hogy kik azok a borászok, akikre idén a legtöbb jelölés érkezett. Íme, a névsor ABC sorrendben:
Bolyki János – Egri borvidék
Borbély Tamás – Badacsonyi borvidék
Dúzsi Tamás – Szekszárdi borvidék
Gálné Dignisz Éva – Kiskunsági borvidék
Heimann Zoltán – Szekszárdi borvidék
Bolyki János Borbély Tamás Dúzsi Tamás Gálné Dignisz Éva Heimann Zoltán
Bolyki János, a legfrissebb jelölt, akit mindenki Bolyki Janiként emleget. Családjában nem volt hagyománya a borkészítésnek, így nagyszülei révén szőlészként indult a pályán, de hamar rájött, hogy tovább kell lépnie, és a borászatban szeretne kiteljesedni. Jani mára 26 hektáron gazdálkodik, borai Európa szinte minden országában megtalálhatók. Volt már az Év Fiatal Borásza, az Év Egri Borásza, Az Év Gasztro Borásza, és az Év Üzletembere díj keretében a Jövő Ígérete. Idén első alkalommal került az 5 legjobb közé.
Borbély Tamás, a tavalyi nagy meglepetés, amikor a legfiatalabbként került a jelöltek közé. Badacsonyban és országszerte is egyre többen ismerik nevét, családja borainak tüzes karakterét. Tudását édesapjától kapta, kitartó és határozott jellemét édesanyjától örökölte. A fiatalok lendületével, újítási vágyával, örökös jókedvével alkot egyre szebb és érdekesebb borokat, melyek nemzeti és nemzetközi viszonylatban is egyre sikeresebbek.
Dúzsi Tamás, a Szekszárdon tevékenykedő koronázatlan „rosékirályunk” idén negyedik alkalommal került a döntőbe. Közvetlen, mosolygós, rendkívül elhivatott és mindemellett nagyszerű ember. Borai a világon mindenhol megállják a helyüket, egyszerűen így kell csinálni. Ahogy ő is mondja: a titok az, hogy nincs titok.
Gálné Dignisz Éva a Kunsági borvidék és Magyarország első és eddig egyetlen hölgy jelöltje. Már ötödik alakommal került az öt legjobb közé. Talán idén úgy határoznak az Akadémia tagjai, hogy egy kedves, őszinte mosolyú hölgyet tüntetnének ki figyelmükkel. Éva kitartó és alapos. Folyamatos minőséggel, újdonságokkal, szeretettel készült borokkal kápráztatja el rajongóit egész évben.
Heimann Zoltán családjában már a 10. generáció foglalkozik Szekszárdon borkészítéssel, szőlőműveléssel. Hazai és nemzetközi borversenyeken számtalan díjat nyert boraival, melyek minősége kiváló és töretlenül fejlődő. Rengeteget tesz a borvidékért, borász kollégáival közös márkát épít. Zoltán idén harmadik alkalommal került a legjobb 5 borász közé.
A jelölt borászok a már hagyományosnak számító „Borest a Bor Akadémián” rendezvényen mutatkoznak be boraikkal november 22-én a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban. A boresten szabad borkóstolás, ízes, magyaros hideg falatkák, sajtok várják az érdeklődőket A rendezvényre a ITT lehet regisztrálni.
A megmérettetés második fordulójában a Magyar Bor Akadémia tagjai döntik el szavazással, hogy az öt jelölt közül ki legyen 2013. Év Bortermelője. A sajtótájékoztatóval egybekötött eredményhirdetésre december 6-án kerül sor a Gerbeaud Házban.