A 2010-es Év Bortermelője nyertese
2010. december 3-án 12 órakor, sajtótájékoztató keretében kihirdették a Magyar Bor Akadémia által gondozott „Év Bortermelője 2010” cím nyertesét.
A díj nem egy bor kiváló minőségének elismerését jelenti, hanem a nyertes bortermelő több éven át tartó, kiemelkedő teljesítményéért, borainak állandó kiváló minőségéért, azok hazai és külföldi sikereiért adományozható. Ez tehát a magyar borászok által elnyerhető legrangosabb hazai kitüntetés.
A 2010. Év Bortermelője díj nyertese:
Légli Ottó,
a Balatonboglári borvidékről.
„Mottóm a tisztesség és természetesség. Aki hozzánk betér, annak ingerekben gazdag, izgalmas, egyedi élményeket ígérek. Abban bízom, hogy vendégeink számára is nyilvánvaló lesz, hogy milyen elvek, értékek alapján élünk, gondolkodunk, hogyan dolgozunk, gazdálkodunk.”
Egykor a Kertészeti Egyetem Főiskolai Karán diplomázott, 51 éves balatonboglári borásszal édesapja, édesanyja szerettette meg a szőlőművelés, borkészítés mesterségét. Pályafutását a Balatonboglári Állami Gazdaság Kísérleti Telepének vezetőjeként kezdte, majd a rendszerváltás évében, 1989-ben saját borászatot alapított, amit jelenleg is vezet. Jó helyen volt jó időben, hiszen ezekben az években alakultak az első hazai magánborászatok, akik közül a kitartó, dolgos borászok ma már szép birodalommal rendelkeznek.
Ottó jelenleg 31 hektárról szüretel. Az évi 1200 hektoliter borának 90 százalékát magyar borkedvelők fogyasztják el, a többi kikerül Angliába, az Egyesült Államokba, és Szlovéniába. Legkedvesebb bora a Banyászó Olasz rizling, mi más lenne, de szíve csücske még a Gesztenyés Rajnai rizling és a János-hegyi Sauvignon blanc is. Egy szem lánya nagy valószínűséggel nyomdokaiba lép, hiszen már megkezdte tanulmányait a Corvinus Egyetemen.
És vajon mit kívánna, ha egyszer kifogná az aranyhalat a Balatonból?
„Azt kívánnám, hogy a magyar szőlő- és bortermelés meg tudjon felelni a mai kor kihívásainak, hogy a magyar emberek egyre több és egyre szebb saját értékeinket tükröző magyar bort tudjanak fogyasztani és hogy az új telepítéseink váltsák be hozzájuk fűzött reményeinket.”
A balatoni borász mindenki figyelmébe ajánlja a magyar tenger gyönyörű környezetében érlelődött fajtákat: gyerekkori legjobb barátját, az Olasz rizlinget, féltett családi örökségét, a Sauvignon blanc-t, és számára a legkisebb csodagyereket, akire még nagy jövő vár, a Rajnai rizlinget. A borkedvelőknek pedig azt üzeni, hogy kóstoljanak sokat és figyelmesen, legfőképpen pedig bízzanak saját véleményükben. A kiváló, „léglies” fehéreket pedig ne szégyelljék a forró nyári napokon megbolondítani egy kis szódával, legyünk büszke arra, hogy a fröccs egy igazi, hűsítő magyar találmány!
Kedves Ottó, szívből gratulálunk a díjhoz! Kívánjuk, hogy felhőtlenül élvezze sikereit, használja ki a kitüntetés adta újabb lehetőségeket, kívánjuk, hogy vágyai valóra váljanak, magunknak pedig azt kívánjuk, hogy még hosszú-hosszú évekig ajándékozzon meg minket csodálatos boraival.
A díjért versengők közül, a jelölés során az öt legtöbb szavazatot kapott borász (ABC sorrendben):
Áts Károly – Tokaji borvidék
Dúzsi Tamás – Szekszárdi borvidék
Gálné Dignisz Éva – Kiskunsági borvidék
Légli Ottó – Balatonboglári borvidék
Vida Péter – Szekszárdi borvidék
Az Év Bortermelője választás 2010 – ismertető
Ki lesz 2010-be az „Év Bortermelője” ?
Idén is elérkezett az az izgalmas időszak, amikor a borászok, kereskedők, borkedvelők találgatni kezdik, hogy idén ki kapja az Év Bortermelője díjat. Az idei jelőltekről bővebben itt olvashat.
Említsünk néhány szót a díjról, versenyről. A cím hivatalos neve: „ÉV BORTERMELŐJE MAGYARORSZÁGON 2010. évben”, mely cím nem egy bor kiváló minőségének elismerését jelenti, hanem a díjazott bortermelő több éven át tartó, kiemelkedő teljesítményéért, borainak állandó kiváló minőségéért, azok hazai és külföldi sikereiért adományozható. Ez tehát a magyar borászok által elnyerhető legrangosabb hazai kitüntetés. A díjat Év Borásza elnevezéssel 1991-ben adták át először azzal a szándékkal, hogy elismerje egy-egy hazai borász kimagasló szakmai teljesítményét, többéves munkásságát. A cím odaítéléséről a Magyar Bor Akadémia gondoskodik.
Az éves kihirdetést kétkörös szavazás előzi meg: az első fordulóban az Akadémia összegyűjti a saját tagjai, az ágazat elismert, tekintélyes személyiségei, országos jelentőségű szakmai szervezetei, tudományos és érdekképviseleti szervezetei, a jelentősebb hazai borkereskedő cégek, a vendéglátás és gasztronómia valamint a szaksajtó részéről az Év bortermelője személyére érkező ajánlásokat. Az ajánlók körét bővítendő, a tavalyihoz hasonlóan a Decanter és a Bor és Piac 100-100 hűséges előfizetője is leadhatja ajánlását. Az Akadémia összesíti a jelöléseket, majd az öt legtöbb ajánlással rendelkező bortermelő listáját az akadémikusok körében szavazásra bocsátja. A szavazatok alapján alakul ki a végleges eredmény. A címet a nyertes bortermelő időbeli korlát nélkül jogosult viselni, azonban a megválasztást követő egy év elteltével csak a választás évének feltüntetésével együtt használhatja (pl. 2009-ben az Év bortermelője).
Tavaly az öt legtöbb ajánlást kapó borászok a következők voltak:
Gálné Dignisz Éva, Légli Ottó, Dr. Lőrincz György, Szöllősi Mihály, Vida Péter, akik közül Lőrincz György vehette át a megtisztelő díjat. Felesége és egyben múzsája, Andrea segítségével a lehető legjobban kihasználták az elmúlt évben a kitüntetés adta lehetőségetek, előnyöket, népszerűséget, figyelmet. Talán még egyik Év Bortermelője sem tudta ennyire okosan, hatékonyan kezelni és borászata javára fordítani a hirtelen népszerűséget, ehhez persze jelentősen hozzájárult a borász házaspár belülről fakadó őszinte tisztasága, szerénysége, szimpatikus kisugárzása. Példaértékű, nagyszerű munkát végeztek, hiszen nem csak boraikra, személyiségükre figyelt fel egy egész ország, hanem Eger Borvidékére is, melyet Eger városa is megköszönt. Lőrincz György október 1-én vehette át a Dobó Kardja Rend által odaítélt diadalmas magyar vitézi szablya hiteles másolatát. A kardot minden évben annak a személynek ítélik oda, aki Eger városát személyében, tetteiben, karakterében, elkötelezettségében kimagasló szinten képviseli. Talán mindenki egyet értett azzal, hogy ez a díj is a lehető legjobb kezekbe került.
Gyuriék magasra tették a mércét, de reméljük, hogy a 2010. Év Bortermelője is hasonló kincsekkel gazdagítja a magyar borkultúrát. Hogy ki nyeri idén az elismerést? Most csak találgatni tudunk. Talán egy balatoni borász, vagy egy szekszárdi, esetleg a Kunságról valaki? Igazából nem számít, mert Magyarország mind a 22 borvidékén dolgoznak odaadó borászok, és teremnek zamatos szőlők. Ha a kettő találkozik, akkor megtörténik a csoda.
Az eredményig már nem kell sokat várnunk, hiszen november 19-én a Borest a Bor Akadémián rendezvényen bemutatkozik az öt jelölt, és december 3-án kiderül, hogy ki kapja idén az „Év Bortermelője 2010” díjat.
Az Év bortermelői az alapítás óta:
1991 Tiffán Ede, Villányi borvidék
1992 † Báthori Tibor, Etyek-Budai borvidék
1993 Vesztergombi Ferenc, Szekszárdi borvidék
1994 Gere Attila, Villányi borvidék
1995 Thummerer Vilmos, Egri borvidék
1996 Polgár Zoltán, Villányi borvidék
1997 Bock József, Villányi borvidék
1998 † Gál Tibor, Egri borvidék
1999 Kamocsay Ákos, Ászár-Neszmélyi borvidék
2000 † Figula Mihály, Balatonfüred-Csopaki borvidék
2001 Szepsy István, Tokaji borvidék
2002 Malya Ernő, Etyek-Budai borvidék
2003 Árvay János, Tokaji borvidék
2004 Takler Ferenc, Szekszárdi borvidék
2005 Vincze Béla, Egri borvidék
2006 Garamvári Vencel, Balatonboglári borvidék és Budafok
2007 Frittmann János, Kunsági borvidék
2008 Konyári János, Balatonboglári borvidék
2009 Dr. Lőrincz György, Egri borvidék
2010 Légli Ottó, Balatonboglári Borvidék
Gálaebéd az Év Bortermelője tiszteletére – 2011. február 6.
„Év Bortermelője 2010” – Díjátadó Gálaebéd
A már hagyománynak számító Év Bortermelője díj idén is ünnepélyes keretek között kerül átadásra. Minden évben pazar gálaebéddel és elegáns programmal tesszük emlékezetessé ezt a napot a vendégeknek és annak a borász kollégának, aki munkájával kiérdemelte ezt a nagy elismerést jelentő címet. Ez alkalomból a Magyar Bor Akadémia szívesen látja Önt, kedves hozzátartozóját és barátait a magyar borkultúra és gasztronómia jeles ünnepnapján.
A rendezvény a szálló Báltermében állófogadással kezdődik, mely során vendégeink apró koktél-falatkák fogyasztása mellett élvezhetik az év kiemelkedő teljesítményt nyújtó termelőinek, az öt jelöltnek remek borait. Az ebéd ültetett formában bonyolított részében a négy fogás az Év Bortermelője boraira komponálva nemzetközi hírű gasztronómiai szakemberek, vendég séfek közreműködésével készül.
Az ízek mesterei:
Bernát Dániel András chef, U26 Étterem
Jahni László chef, Kistücsök Étterem
Kerekes Sándor chef, Hold Bisztró
Takács Lajos chef, tulajdonos, Olimpia Étterem
Az ebéd ételsorából a desszertek és sajtok a bálteremben kerülnek felszolgálásra, ahol újból lehetőség nyílik némi kellemes, kötetlen beszélgetésre és az elmúlt években, az Év Bortermelője címet kiérdemelt kollégák nagyszerű borainak ízlelgetésére.
A jó hangulatról, az igényes szórakoztatásról a Mediterrán Combo temperamentumos virtuóz latin-zenei formáció, Varga János a legendás East együttes alapítója vezetésével, valamint a Vivát Bacchus énekegyüttes gondoskodik.
Időpont: 2011. február 6., Vasárnap, déli 12 óra
Helyszín: Corinthia Hotel Budapesdt Nagy Bálterme (1073 Budapest, Erzsébet krt. 43-49.)
A részvételi díj 35.000.- Ft, (mely tartalmazza a 25 % Áfa összegét)
A nagy érdeklődésre való tekintettel belépőjegyeket a Magyar Bor Akadémia kizárólag elővételben biztosít azoknak az érdeklődőknek, akik legkésőbb 2011. január 28-ig elküldik igényüket és a megrendelt jegyeket legkésőbb február 1-ig átutalással vagy készpénzzel kifizetik. A belépők ezt követően vehetők át az Akadémia irodájában, a helyszínen személyesen, vagy igény szerint postázzuk.
Várjuk sok szeretettel, legyen részese a borszakma e nagyszerű ünnepének!
Év Bortermelője 2010 – Megvan az 5 jelölt!
November 8-án lezárult az „Év Bortermelője 2010” szakmai megmérettetés első fordulója, kiderült, hogy melyik az az 5 borász, aki a legtöbb jelölést kapta. Nem kellett sokat számolgatni, mert az öt név egyértelműen kiemelkedett az 59 jelölést kapott borászétól.
A tavalyi jelöltekhez képest valamelyest változott a névsor, mely a következő:
Valószínűleg a jelöltek minden borkedvelőnek ismerősek. Áts Károly tősgyökeres Tokaj-hegyaljai. Édesapjától tanulta a szőlőtermesztést, de elismeréseit elsősorban a Royal-Tokaji Borászat borkülönlegességeinek kimagasló eredményeiért kapta.
Dúzsi Tamást méltán hívja a borkedvelő nép évek óta „Rosékirálynak”. Borai kitűnőek, sokan kérdezik mi a titka. ő azt vallja: „a titok az, hogy nincs titok”. Valamit azért mégis tud, amit sokan nem: világrangú rosét készíteni.
Gálné Dignisz Éva az első hölgy, akit erre a címre jelöltek már tavaly is. A keze nyomán készült borok egyértelműen magukon viselik a finom, ám határozott női stílusjegyeket. Borai csillogóan tiszták, üdék, kedvesek és beszédesek, mint alkotójuk.
Légli Ottó az élő bizonyíték arra, hogy igaz a „Nomen est omen – neved a végzeted” mondás, hiszen borai légiesek, könnyedek, felemelők, mégis komplexek. ő maga sok emberrel ellentétben egy jó balatoni halászléhez Olasz rizlinget fogyaszt, azt is inkább egy kis szódával bolondítva.
Vida Péter különös ember. Érzékszerveink kényeztetése mellett mindig odafigyel arra, hogy szellemünket is megfelelően táplálja. Tudja, hogy a bor az első, de azt is próbálja velünk megértetni, hogy a bor mellett a képzelet és a szellem kalandvágyait is ki kell elégíteni. Aki borait kóstolja, pincéjébe belép, azt különös érzés keríti hatalmába.
A jelölt borászok a már hagyományosnak számító Borest a Bor Akadémián rendezvényen mutatkoznak be boraikkal. Az est folyamán Dr. Zelnik József „A nagy szertartás – A bor csodája” című könyvéről beszél.
Lukács Sándor, Jászai és Prima Primissima díjas, Érdemes Művész „Az elűzött álom” című önálló előadásában versek között vallomások hangzanak el a gyerekkorról, a mesterekről, a színészi és a magánélet meghatározó pillanatairól.
A boresten szabad borkóstolás, ízes, magyaros hideg falatkák, sajtok várják az érdeklődőket. A rendezvényre a www.magyarborakademia.hu oldalon lehet regisztrálni.
A megmérettetés második fordulójában a Magyar Bor Akadémia tagjai döntik el szavazással, hogy az öt jelölt közül ki legyen 2010. Év Bortermelője. A sajtótájékoztatóval egybekötött eredményhirdetésre december 3-án kerül sor.